image027

1866.године вољом напредне алексиначке грађанске класе формира се у Алексинцу “Касина”. У њој почињу да се читају прве новине у граду.

Праве се правила касине која су се односила на посетиоце—читаоце.

Правила су регулисала начн коришћења штампе, и само понашање читалаца у касини.

Судбина Српског народа, прати и судбину касине. Чести растови прекидају рад касине.У једном од ратих сукоба бива спаљен целокупни фонд од стране Бугара.

Међутим она је после сваког ратног сукоба обнављала свој рад и своју функцију.image029

Библиотека у Алекснцу у оваквом облику формира се 1936. године у згради данашњег угоститељског објекта “Балкан”.

После другог светског рата библиотека остаје у граду али се сели у друге просторије у главној улици (простор некадашњег “Квалитета” Алексинац).

1983. године добија простор за свој рад (320 м2) у коме и данас функционише и ради (анекс зграде Центра за Уметност и културу Алексинац).

1995. године постаје самостална установа у култури.