DSC 0106 CustomЗавичајно одељење библиотеке “Вук Караџић” Алексинац 24. марта 2022. године организовало је промоцију књиге “Др Драга Љочић Незаборав”, ауторке Љубице Милорадов из Футога крај Новог Сада. Ово је монографија о Др Драги Љочић Милошевић, револуционарки свог времена, првој српској лекарки, првој жени која је након удаје поред мужевљевог презимена задржала и девојачко презиме, а оно што је највише занимљиво о њој је чињеница да је била “алексиначка снаха”. Прва српска лекарка је била удата за Аранђела Рашу Милошевића, рођеног у Алексинцу. Раша Милошевић је био министар народне привреде, управник државних монопола, учесник Тимочке буне, али и велика подршка својој супрузи која је за оно време била авангарда. Др Драга Љочић Милошевић била је мајка четири кћери, револуционарка у својој професији , борац за женска права, хумана и пожртвована. Дала је велики допринос друштву иDSC 0094 Custom времену у коме је живела, покренула велике реформе у својој струци, али и за права жена у друштву. Несебично се жртвовала и борила да прокрчи пут женама које су после ње такође изабрале ову професију.

Позиву се одазвао велики број заинтересоване публике који су дошли  на представљање књиге у просторијама библиотеке. Књигу им је представила ауторка госпођа Љубица Милорадов, професори историје MA Светлана Ђурђевић и професор историје Зоран Стевановић.

Завичајно одељење библиотеке наставиће са обрађивањем и представљањем завичајних тема.